5 VECÍ, KTORÉ MA PREKVAPILI NA RUSKU

DSC_0161

Čo vám ako prvé napadne, keď sa povie Rusko? Či už je to Moskva, zima, komunizmus, alkohol, veľa alkoholu či vtipné obrázky z internetu s popisom "Toto sa môže stať iba v Rusku", ste na tom pravdepodobne podobne ako väčšina slovenskej populácie a  ja osobne som pred návštevou tejto obrovskej krajiny na tom nebola inak, po návrate sa ale niektoré veci a najmä môj pohľad na Rusko trochu zmenil. V dnešnom článku vám predstavím 5 vecí, ktoré mňa osobne pri návšteve Ruska prekvapili – bolo by asi dobré dodať, že som počas môjho "výletu" bývala v Kaluge, ktorá je vzdialená asi 2 hodiny od Moskvy a v Moskve som strávila iba jeden deň na prezretie pamiatok, videla som teda krásy veľkomesta, no stretla som sa aj s miestami, s ktorými sa obyčajný turista bez domáceho, ktorý by ho previedol a urobil "tour" pravdepodobne nestretne. Tak poďme na to!

1. Podávanie rúk

Prvý "trapas" či zvláštny/prekvapivý zážitok som zažila už v druhý deň môjho pobytu a  to konkrétne v tatinovej práci, ktorú som mala možnosť na jeden deň navštíviť – možno to poznáte, ráno, keď sa človek stretne so svojími kolegami, podáva si s nimi ruku na znak pozdravu, však? Normálna vec, ktorá sa praktizuje nie len na Slovensku. Potom prišiel rad na mňa, Slovenku v práci každý deň Rusi predsa nemajú, tatino ma začal predstavovať a ja nadšená, že spoznám nových sympaťákov v oblekoch (no dobre, niektorí z nich neboli až takí sympaťáci, vlastne takmer nikto z nich, ale takto to znie lepšie) som im začala podávať ruku so slovami, teda slovom "Barbora". To ich trochu prekvapilo (a to ešte nevedeli, ako to prekvapí mňa) a ruku mi jeden z nich podal, no až po pár sekundách a vôbec nevyzeral nadšene, práve naopak – ani si neviete predstaviť, ako zvláštne som sa cítila a nechápala som, prečo by mi niekto nechcel podať ruku, veď je to slušnosť a najmä pre nás Slovákov úplne bežná vec. Až potom mi tatino vysvetlil, že Rusi ženám ruky veľmi nepodávajú, nie to ešte, keď im žena natiahne tú ruku prvá, však…V tomto momente mi došlo, že muži v Rusku veľkí gentlemani asi nebudú. Radosť mi urobili jedine zahraniční kolegovia môjho tatina z krajín, v ktorých je podanie ruky žene bežnou záležitosťou tak isto, ako aj u nás.

2. Slušnosť

Pri etikete slušného správania ešte ostávame – viete si predstaviť, že by ste sa nikdy nepozdravili so svojími susedmi? Mne osobne by prišlo veľmi zvláštne, keby som na svojho suseda iba ticho pozerala a nezaželala mu aspoň "dobrý deň". V Rusku mi to prišlo skôr naopak, pre ľudí bude nepochopiteľné, keď ich pozdravíte. Neviem, ako to funguje v iných častiach Ruska, bývala som len v jednej domácnosti a je možné, že mal môj tatino len veľmi zvláštnych susedov a iní Rusi sú úplne v pohode, no toto tvrdenie vám bohužiaľ  zatiaľ môžem skôr vyvrátiť ako potvrdiť.

DSC_0169

3. Separovanie

Samozrejme, nebudem sa tu hrať na obrovskú ochrankyňu životného prostredia, myslím si, že sa vždy dá urobiť pre planétu aj viac a vážim si ľudí oddaných prírode a zdravšiemu životnému prostrediu, no jedna z ďalších vecí, ktorá ma máličko zarazila bolo separovanie, respektíve ne-separovanie odpadu. Vždy som si myslela, že je naša spoločnosť vyspelá aspoň na toľko, že dokáže separovať a recyklovať odpad, no asi som sa mýlila a budeme si musieť ešte nejaký ten rok či roky počkať. V Kaluge, v ktorej som 2 týždne bývala sa všade nachádzal len jeden smetiak, ktorý slúžil na všetok odpad. Vec ako recyklovanie v 21. storočí mi prišla vždy úplne prirodzená, vďaka Rusku som mala možnosť zistiť, že nie všade to prirodzené je. Podľa mojich zdrojov sú na tom ale Moskovčania o dosť lepšie, takže thumbs up!

4. Stanice metra v Moskve

Ak ste už videli môj vlog z Moskvy, pravdepodobne vám neuniklo moje nadšenie z niektorých staníc moskovského metra. Bohatá architektúra a výzdoba, sochy, maľované obrazy, svietiace eskalátory s lampami a oveľa viac, to všetko vám možno aj vyrazí dych, ak uvidíte niektoré stanice poprvýkrát. Moskva a jej pamiatky sú okúzľujúce, no musím sa priznať, že metro malo v sebe tak čarovný nádych, že by mi nevadilo voziť sa a prechádzať sa cez niektoré stanice aj celý deň.

5. Kontrasty

Ak ste niekedy Rusko navštívili, určite budete so mnou súhlasiť – tie kontrasty sú neuveriteľné! Stačilo mi porovnať si 2 mestá, Kalugu, ktorá ešte stále patrí k tým upraveným a pekným mestám Ruska a veľkolepé centrum Moskvy – rozdiely uvidíte už na prvý pohľad. Môj tatino mi to vravel vždy – Moskva a Rusko sú 2 rozdielne krajiny a Moskva nemá s obyčajným "ruským" životom nič spoločné, životná úroveň je úplne odlišná. A komunizmus? Ten som proste nemohla nespomenúť! Staré komunistické budovy, bytovky, autá či autobusy na propán-bután, to všetko v Rusku ešte stále vo veľkom máte možnosť nájsť. Je mi jasné, že každé hlavné veľkomesto bude vždy rozdielne od malých miest nie len v Rusku ale všade na svete, no ten kontrast života tam bol pre mňa viac ako viditeľný, nehovoriac o tom, že som ani zdaľeka nemala možnosť vidieť, ako sa žije na miestach vzdialených stovky kilometrov od Moskvy. 

DSC_0177

 

You may also like

2 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *