PREČO PIJEM MATCHA TEA (TAKMER) KAŽDÝ DEŇ

DSC_0293

Keď som sa rozhodla založiť si tento blog, nesmierne som sa tešila na články, v ktorých sa s vami budem deliť o moje obľúbené spomienky, recepty, aktivity či produkty, ktoré robia môj život oveľa krajším a veľakrát aj jednoduchším. Jeden z mojich pomocníkov je aj Matcha Tea – zelený zázrak z čerstvých čajových lístkov rozomleté na prášok na žulových kameňoch s obsahom množstva antioxidantov slúžiace ako prevencia proti rakovine. Je to jedna najstarších odrôd zeleného čaju v Japonsku a pri jej spracovaní nedochádza k žiadnej tepelnej úprave a preto obsahuje v porovnaní s "obyčajným" zeleným čajom, ktorý patrí taktiež k mojim favoritom podstatne viac živín a pre telo potrebných látok. Ak vás týchto pár riadkov náhodou ešte nepresvedčilo, určite čítajte ďalej!
Jeden z hlavných dôvodov, prečo som si Matchu tak obľúbila je najmä energia – školské dni mám väčšinou veľmi busy a pri učení, práci, cvičení a mnoho iných aktivitách sa mi dávka energie navyše vždy zíde, a že jej je! Cez deň sa cítim oveľa menej unavená (najmä v pondelok, haha) a pri cvičení sa cítim plná energie. Síce vám neviem povedať, ako veľmi u mňa placebo efekt funguje či nefunguje, cítim sa vždy oveľa viac fresh, keď mám so sebou môj Matcha shaker, nech už som kdekoľvek. Niečo ako káva, však? Na českej stránke www.matchatea.cz som sa dočítala, že základným rozdielom medzi Matcha a kávou je v uvoľňovaní energie –  kofeín v káve je veľmi rýchlo pôsobiaci stimulant, ktorý okamžite nájde cestu do krvného obehu a jeho účinky sa prejavujú v priebehu niekoľkých minút. Vrchol môže byť sprevádzaný nervozitou, podráždením či oslabením, zatiaľ čo teofylín nachádzajúci sa v Matchi funguje úplne odlišne – k pomalému uvoľňovaniu energie dochádza po dobu 3 až 6 hodín! Aminokyseliny v čaji tiež pomáhajú udržať uvoľnenú myseľ po celý deň, čo mám na sebe odskúšané a môžem to taktiež iba odsúhlasiť a potvrdiť!

ddddddd

Keď som ochutnala Matcha poprvýkrát, čakala som chuť podobnú zelenému čaju, no nič také sa nekonalo – ako som už spomínala, spracované listy Matcha sa melú na drobný zelený prášok, ktorý je mnohonásobne silnejší ako zelený čaj vo vrecúšku a preto je chuť oveľa horkejšia, no po čase aj celkom príjemne sladká. Ja osobne som si na ňu hneď zvykla a nerobilo mi to problém, dokonca môžem povedať, že mi čaj po pár dňoch začal aj chutiť. A ako si Matchu pripravujem ja? Na internete je veľa návodov a receptov či už na studené alebo teplé nápoje, čokolády, koláče a zmrzliny, ja využívam jednu z tých najjednoduchších príprav – môj Matcha shaker, do ktorého vždy ráno nasypem vrecúčko (2g) prášku, naplním studenou vodou, pridám trochu šťavy z citrónu a "zašejkujem". Jednoduché, rýchle a som pripravená začať môj deň. Okrem dostatku energie, o ktorom som tu doteraz básnila má Matcha oveľa viac pozitívnych účinkov na váš organizmus – podporuje imunitný systém, zbavuje telo škodlivých látok, podporuje funkciu pamäti a prítomné antioxidanty pomáhajú oveľa efektívnejšie spaľovať tuky! Tak čo, skúsite ho? Ja si bez neho môj týždeň už ani neviem predstaviť!

16469035_1074358086024001_798700565_n

 

You may also like

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *