PÁN CAKES – PALACINKY, KTORÉ SI ZAMILUJÚ (NIELEN) CELIATICI

DSC_0729

Odkedy som pred pár mesiacmi zistila, že mi nerobí dobre lepok a musela som ho prestať konzumovať, v pripravovaní sladkých dezertov a mňamiek som hrozne zlenivela. Občas sa snažím experimentovať pri slaných obedoch aby som neskončila len na nudnej ryži so zeleninou, no bezlepkové koláčiky, palacinky, lievance či cheesecaky idú akosi mimo mňa a od pečenia a pripravovana sladkého som si dala, dá sa povedať, pauzu. Pri SOS dňoch kedy potrebujem sladkého viac ako obvykle volím poväčšine sušené ovocie alebo si urobím pohánkové lievance, no odkedy mám problémy "celiatika" (nerada používam túto nálepku) som oveľa radšej, keď mi môj sladký dezert pripraví niekto iný a ja si ho môžem s radosťou už iba vychutnať. Ok, možno moja lenivosť nebude spôsobená práve neznášanlivosťou lepku tak ako som vám to práve odprezentovala, ale jedno je jasné – ak budem mať ešte niekedy chuť na bezlepkové palacinky s náplňami od výmyslu sveta, zájdem do Pán Cakes!

Aby som to uviedla na pravú mieru, Pán Cakes, útulná palacinkáreň pri Prezidentskom paláci v Bratislave nie je iba podnik pre celiatikov, no nezabúdajú ani na nich – na ľudí, ktorí lepok či dokonca laktózu z určitého dôvodu nekonzumujú alebo konzumovať nemôžu. Objednať sa dajú vynikajúce palacinky rôznych príchutí, sladké alebo slané a s príplatkom 0,30 € za palacinku vám ich ochotný a milý personál dokáže pripraviť aj v bezlepkovej a bezlaktózovej verzii, konkrétne nahradené ryžovo-pohánkovou múkou. Nie som si istá, či by niekde na Slovensku bolo toto možné aj pred pár rokmi, no teším sa, že ide naša malá krajina malými krôčikmi pomaličky dopredu, aspoň čo sa takýchto "maličkostí" v gastronómií týka. Pánovi Cakes za toto dávam veľké nepísané plus a palec hore!

DSC_0706

I keď palacinky v slanej verzii vyzerali lákavo (napríklad taká bryndzová či cícerová, mňam!), moja nedeľňajšia objednávka v Pán Cakes bola vlastne mojím prvým jedlom dňa a ja sladkému na raňajky akosi nikdy neviem odolať, stane sa to naozaj iba málokedy. Po dlhom vyberaní som nakoniec zvolila Sladko slaný karamel a Kokos s mliečnou čokoládou, čo bola, myslím, skvelá voľba. Voňavé alacinky sme mali do pár minút na stole a boli vynikajúce! Vychutnali sme si ich vonku na slniečku, čím bola naša nálada ešte lepšia. O niečo viac som si zamilovala karamelovú palacinku, ktorej chuť sladko-slaného karamelu sa veľmi ťažko opisuje, no prisahám, že ak ju vyskúšate, stane sa aj vašou favoritkou. Nikdy som nevedela pochopiť, prečo každý tak ospevuje zmrzlinovú príchuť slaného karamelu, dnes som na to konečne prišla. Moja sestra zase doteraz básni o jahodovej palacinke s mascarpone – do minúty ju mala zjedenú, a to naozaj nepreháňam. Tiež si objednala dve, no keď som odpísala na správu na mobile, ktorá mi práve prišla, zrazu mala na tanieri už iba jednu. Povedala, že ani naša maminka ešte takú dobrú jahodovú palacinku nikdy nespravila, haha.

DSC_0747

DSC_0732

Čo sa nápojov týka, ja si osobne cez leto asi ani nič iné ako limonády neobjednávam – zbožňujem najmä tie s kúskami ovocia a mätou. V Pán Cakes sme vyskúšali malinovú, v ktorej sme síce kúsky malín nenašli, no aj tak nám veľmi chutila a k sladkým palacinkám to bola ďalšia sladká čerešnička na "torte". V nápojovom lístku nájdete aj zrmrzlinové shaky, ľadové kávy, čaje, či limonádu s granátovým jablkom, ktorú mám v pláne vyskúšať nabudúce. Ak stihnete prísť ráno do 11:00, môžete si vychutnať raňajkové menu za 2 €, na obed si zase pri objednaní dvoch a viac palaciniek môžete vybrať polievku iba za symbolické 1 €. Jedno je jasné – pri vstupe do Pán Cakes dlho hladní určite nezostanete.

DSC_0713

DSC_0701

You may also like

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *