KNIHY, KTORÉ MÁM V PLÁNE PREČÍTAŤ TOTO LETO

DSC_1053

S blížiacimi letnými prázdninami sa vždy teším na niekoľko vecí – či už sú to horúce dni pri vode, dlhé večerné prechádzky alebo prázdninové výlety a dovolenky, každým rokom sú to záležitosti, ktoré pravdepodobne nikdy neomrzia. Čo takto ale knihy? Neviem ako vy, no ja sa okrem vody, prechádzok či výletov po celý rok teším extrémne aj na ne. Mám to tak už od detstva, cez leto som vždy čítala najviac a i keď zastávam názor, že knihy majú svoje čaro neustále, cez letné prázdniny mi prídu ešte čarovnejšie. Síce nerada používam frázu "Nemám čas" a už vôbec nie čo sa kníh týka, no priznajme si – cez školský či pre niekoho pracovný rok je toho času oveľa menej a nájsť si ho aj na knihy môže byť občas poriadny oriešok. I keď sa aj počas školského roka snažím knihy nezanedbávať, cez leto si čítanie mega užívam a venujem mu dostatok času – každý deň. Dnes som sa preto rozhodla, že vám v novom článku predstavím pár kníh, ktoré plánujem prečítať tieto letné prázdniny. Poďme na to!

Eat, Pray, Love od Elizabeth Gilbert

Ak existuje kniha, ktorá je stvorená na prázdninové čítanie na pláži pri mori, bude to pravdepodobne táto. Priznávam, čítať som ju ešte nezačala, no mám na to jednoduchý dôvod – začínam predsa až na dovolenke! Pravdepodobne nedokážem vysvetliť prečo, no zakaždým, keď si na túto knihu spomeniem alebo ju zbadám v mojej knižnici, vyžaruje mi z nej neskutočný pokoj a pohoda. Netuším, či niečo takéto môže vyžarovať z knihy, dokonca z takej, ktorú som ešte ani neprečítala, no viem jedno – neskutočne sa teším na moment, keď ju čoskoro otvorím a ponorím sa do príbehu tridsiatničky Elizabeth Gilbert, ktorá sa vyberie ďaleko od všetkého a všetkých hľadať svoj zmysel života. Veľa z vás možno tuší, ako jej putovanie po svete dopadne, keďže bola kniha aj sfilmovaná, no ja sa nechám prekvapiť. Film som ešte nevidela, no po prečítaní knihy si ho určite pustím – skôr ale určite nie!

Denník Anny Frankovej

Od pokoja a pohody sa presúvame trochu ďalej, keďže denník židovky, ktorý si písala počas jej ukrývania v druhej svetovej vojne, pravdepodobne veľmi pokojný nebude. Poviem vám, čítať skutočný príbeh židovského dievčaťa z rokov 1942-1944 je zvláštne. Veľakrát sa ani nezamýšľam, že riadky, ktorý čítam, sa v minulosti skutočne odohrali, no keď na obálke zbadám reálnu fotku Anny Frankovej, ktorej reálny denník čítam, nemám slov. Je to silné čítanie, no pútavé. Veľmi pútavé. Odporúčam každému, koho zaujíma tématika druhej svetovej vojny či nacistického Nemecka. Nebojácna Anna vám vyrozpráva svoj vlastný príbeh, ktorý vás chytí za srdce. Sľubujem.

Sila prítomného okamihu (Cvičenia) od Eckharta Tolle

Na začiatok by bolo dobré spomenúť, že ak si plánujete kúpiť Silu prítomného okamihu, existujú 2 verzie knihy – neskrátená verzia a potom Základné teórie, meditácie a cvičenia, čo je vlastne niečo ako zhrnutie najdôležitejších poznatkov z celej knihy do jednej maličkej. Ja, netušiac o tomto fakte, som v kníhkupectve natrafila na maličkú, teda skrátenú verziu knihy a kúpila si práve tú – nie, že by mi to nejako extrémne vadilo, no chcela som na to upozorniť, ak by sa našiel náhodou niekto podobne ničnetušiaci ako ja. Čo sa samotnej knihy týka, je to vraj jedna z najvýznamnejších duchovne zameraných kníh súčasnosti. Autor stavia na utíšení myšlienok, až potom dokážeme žiť plnohodnotný život v prítomnom okamihu. Zatiaľ zaujímavá kniha, na ktorú sa treba pri čítaní maximálne sústrediť, inak sa po chvíli stratíte a nebudete vedieť, o čom vlastne čítate. Verte mi, vlastná skúsenosť, haha!

Miluj svoje telo od Cameron Diaz a Sandra Bark

Kniha, ktorú som čítala už na začiatku tohto roku a keďže som si po prečítaní veľa vecí uvedomila a pochopila, rada by som si ju toto leto prečítala a zopakovala znovu. Myslím si, že niektoré veci či poznatky si treba čítať stále dookola, aby vám v hlave ostali už navždy, preto sa do tejto knihy pustím s radosťou ešte raz. Po prečítaní som si slávnu Cameron veľmi obľúbila, píše ľudsky, inšpiratívne a jednoducho. Napriek tomu sa o svojom tele pravdepodobne dozviete nové fakty, ktoré vám pomôžu na vašej ceste k vysnenému a najmä milovanému telu. Knihu odporúčam všetkým dievčatám a ženám, ktoré sa na túto cestu vydali, myslím si, že každej jednej cestu aspoň trochu zjednoduší a Cameron si zamilujete podobne, ako ja. 

The Girl on the Train od Pauly Hawkins

Druhá kniha v angličtine, ktorú mám v pláne toto leto prečítať. Mám pocit, že strávim oveľa viac času pri hľadaní a vyberaní anglických kníh, ktoré by ma mohli baviť, ako pri tých slovenských. Nakoniec, po niekoľko hodinovom vyberaní na internete, som sa rozhodla pre The Girl on the Train, ktorá je ospevovaná už tak dlho, že som si ju musela kúpiť konečne aj ja. Som zvedavá, ako moje čítanie dopadne, keďže trilery a podobné mysteriózne knihy a filmy idú vždy akosi pomimo mňa. No treba skúšať nové veci, všakže? A ktovie, možno si aj takúto knihu nakoniec obľúbim.

A ako ste na tom s čítaním cez prázdniny vy? Aké knihy sa nachádzajú na vašom letnom reading-liste? Rada sa inšpirujem vašími komentármi!

You may also like

5 komentárov

 1. Jíst, meditovat, milovat jsem začala číst a po pár kapitolách přestala…přišlo mi, že to absolutně není pro dvacetiletou slečnu, ale ženu po rozvodu… uvidíš sama, třeba se Ti bude líbit! 🙂
  Dívku ve vlaku jsem přečetla jsedním dechem, byla skvělá! 🙂 Obdivuji, že budeš číst v angličtině, mě to vždy odradí od celé knihy! 🙁
  Miluj svoje tělo jsem pročetla a  prolistovala a není špatná! 🙂

  Já svoje knihy na léto ještě vybrané nemám, ale už čtu druhou knížku za prázniny, uvidím po čem sáhnu dále! 🙂 Zatím to jsou krimi-romány od Lars Keplera! 🙂 Skvělé! 🙂

  <a href="http://lifestylebirdie.com/">LifestyleBirdie</a&gt;

  1. Jeej, tak to som teda veľmi zvedavá na tú knihu, ja to veľakrát mám tak, že keď som z niečoho veľmi nadšená, nedopadne to práve najlepšie, takže uvidíme, či aj toto bude ten prípad haha 🙂 Inak čo sa týka Lars Keplera, tak som zatiaľ počula len o knihe Lovec králikov, no ešte si tie knihy omrknem 🙂 Pekný deň prajem!

 2. Miluj svoje tělo byh si určitě chtěla přečíst, zní to fakt zajímavě. Dívku ve vlaku jsem četla, ale jsem asi jediná na světě, které se nelíbila. Hodně čtu krimi, thrilerry, horory atd., tak jsem asi rozmlsaná od lepších spisovatelů nebo nevím, ale tohle bylo zklamání. Přišlo mi to zdlouhavé, nudné a prostě o ničem. Ale tobě se to nejspíš bude líbit stejně jako naprosté většině lidí 🙂

  1. Nič si z toho nerob, ja som tiež typ človeka, ktorý veľmi nejde s davom a väčšinou sa mu mainstream veci nepáčia, no povedala som si, že to aj napriek tomu risknem 😉 Pekný deň prajem 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *